Hodnotu neoprávněně ulovené zvěře pomáhá policistům stanovit sazebník
Hodnotové sazebníky jsou konstruovány tak, aby výsledná hodnota neoprávněně ulovené zvěře odrážela účelně vynaložené náklady na obstarání stejné nebo obdobné věci nebo uvedení věci v předešlý stav. Nejedná se tedy pouze o cenu zvěřiny, ryb, popřípadě trofej. Hodnoty v sazebníku se skládají mimo jiné z ceny za nákup, odlov, veterinární ošetření, karanténní péči a další. Tento komplexní přístup vyčísluje finanční částku, za kterou je možné upytlačený organizmus vrátit do přírody.
15. dubna svolal předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pan ing. Jiří Papež k tomuto sazebníku jednání za účasti zástupců Komory soudních znalců a Státního zastupitelství. Cílem bylo seznámit přítomné poslance a zástupce vyjmenovaných institucí s existencí sazebníku, principy jeho vytvoření a nalézt konsenzus pro jeho aplikaci v praxi. V rámci platných právních norem není totiž možnost vytvořit podzákonný předpis, kterým by byli při svém rozhodování vázáni soudní znalci, státní zástupci potažmo soudci.
Zástupci Komory soudních znalců a Státního zastupitelství se ztotožnili s myšlenkou sazebníku a souhlasili s principy jeho konstrukce. Poukázali však na nezávislost soudů a samostatné posuzování jednotlivých soudců, kteří se v jednotlivých kauzách mohou rozhodovat individuálně.
Přílohou tiskové zprávy jsou i hodnotové sazebníky pro zvěř a ryby, které budou v první řadě sloužit orgánům činným v trestním řízení k prvotnímu zjištění skutkové podstaty věci a zařazení do procesu vyšetřování. Sazebník pro zvláště chráněné organizmy má ve své kompetenci ministerstvo životního prostředí, které jej dosud nepředložilo.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe